Florarium – jak zrobić własny ogród w słoiku

O stworzeniu własnego florarium, czyli swoistego rodzaju ekosystemy w zamkniętym szklanym słoju (bądź innym szklanym pojemniku) marzyłam od dawna. Pierwsze próby podjęłam w wakacje, niestety wynik końcowy nie był zadowalający, a zasadzone roślinki skończyły bardziej jako kompost, niż ozdoba. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam, że Petit Fleur organizuje warsztaty, z tworzenia własnego „tajemniczego ogrodu”, nie wahałam się z zapisem ani chwili. 

Same warsztaty mogę zdecydowanie polecić. Na miejscu znalazły się wszystkie przedmioty niezbędne do stworzenia własnego, zielonego cuda. 4 pomocne osoby, które tłumaczyły i doradzały co z czym łączyć, jak zasadzać rośliny, a potem jak je pielęgnować. W międzyczasie my natomiast mogliśmy skosztować pysznych przekąsek z cukierni Tartelette. Warsztaty na pewno będą się jeszcze odbywać niejeden raz, także śledźcie fanpage Petit. (W planach także z tworzenia świec i wianków). Zdecydowanie polecam – oprócz wiedzy, którą na pewno najlepiej doświadczyć i zaznać na żywo otrzymacie jeszcze jeden bonus, czyli brak konieczności sprzątania, po małej apokalipsie, która powstaje podczas pracy 🙂

 

dav

Do stworzenia własnego florarium potrzebujesz: 

 • słój (bądź inne naczynie)
 • żwirowate kamyki
 • piasek / żwirek ozdobny
 • węgiel aktywny / węgiel kokosowy
 • ziemia
 • rośliny (o tym trochę więcej później)
 • elementy ozdobne: mech, pióra, kamienie, patyczki, podpórki itd.
 • zraszacz i ręczniki papierowe.

Wszystkie wyżej wymienione przedmioty możesz kupić w wybranych kwiaciarniach, a na pewno w Petit Fleur, czy online tutaj.

Słój: tutaj nie ma znaczenia jaki kształt i wielkość dobierzecie. Ważne, żeby Wam się podobał i pasował do kompozycji, którą macie w głowie.

Piasek / żwirek ozdobny – tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia. Służą do robienia warstw w podłożu (w moim słoju wprawne oko dostrzeże dwie takie ozdobne warstwy). Nie są one konieczne.

Rośliny – to najważniejsza kwestia przy tworzeniu własnego florarium. Po pierwsze – muszą mieć jednakowe wymogi, jeżeli chodzi o podlewanie / pielęgnacje. Do florarium możecie zasadzić tak naprawdę wszystko, ale jest konieczne sprawdzenie czy to „wszystko” będzie ze sobą dobrze żyło. Odpowiedź na pewno przyniesie Internet, ale jeszcze lepiej wybrać się do kwiaciarni – tam Panie bezpośrednio doradzą, a i zakup roślinności z głowy. Dwie pieczenie na jednym ogniu 😉

dav

Jak to się robi? 

Dół słoika wysyp kamykami / keramzytem (ok. 1 cm).  Następnie nasyp na to węgiel aktywny – 1, cienka warstwa. Następnie możesz zdecydować czy chcesz robić ozdobne warstwy, czy po prostu wsypać ziemię. W przypadku samej ziemi – całość jest bardzo prosta – wsypujesz jej na wysokość około 1/3 słoja. Chcąc robić warstwy, możesz do tego wykorzystać piasek czy żwirek. Ważne, aby każda warstwa przeplatana była ziemią (ugniataj ją po wsypaniu), a także konieczne jest, aby ziemia była warstwą ostatnią. Nie musisz z piasku czy innych elementów sypać na całość słoja – wystarczy, że wysypiesz je dookoła przy samych ściankach – tak, aby po prostu były widoczne. Możesz także spróbować zrobić różne doliny i „pagórki” – w jednym miejscu ziemi dać mniej, a w drugim więcej.

Sadzenie roślin

Nie wsadzaj wszystkich od razu! Wybierz je wcześniej i ułóż obok siebie. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością. Przemyśl jak styl słoika chcesz stworzyć. Ja chciałam stworzyć coś w rodzaju lasu, wybrałam pięć poniższych roślin, ostatecznie zostały tylko 4 😉

dav

Każdą roślinkę wsadzaj osobno, robiąc jej dołek, a następnie zasadzając. Nadsypuj ziemię po każdej wsadzonej roślince.

Zdobienie

Tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia 😉 Możesz całość ziemi zakryć mchem albo wysypać źwirkiem. Zasadzając bluszcz możesz wbić mu podpórkę, np. z jakiegoś patyczka. Do tego dochodzą chuby, kamienie czy nawet pióra. Jeżeli nie masz pomysłu – w Internecie znajdziesz sporo inspiracji.

Pielęgnacja i ostatnie kroki

Po zasadzeniu wszystkiego i dodaniu elementów dekoracyjnych porządnie podlej swój słój – wodę lej po ściankach (idealnie sprawdzi się tutaj zraszacz z odpowiednim strumieniem). Nie żałuj tutaj wody – zobacz na ściankach czy na pewno cała ziemia czy piasek nawilgły. Następnie przetrzyj swój słój ręcznikiem papierowym, aby całość wyglądała estetycznie.

Podlewanie: sukulenty zraszaj 4 – 5 razy co 3 tygodnie, inne rośliny 4 – 5 razy co półtora tygodnia. Upewnij się jak powinna wyglądać pielęgnacja przy zakupie kwiatów.

Gotowe! 😉

 

dav

Jeżeli nie masz czasu / zdolności / chęci słoje na pewno kupisz:

 • w Krakowie w Petit Fleur (Plac Wolnica) – tam też dostaniesz wszystkie elementy
 • online w Wonder Flower  – tutaj także kupisz poszczególne elementy
 • Green Bells – tutaj możesz zakupić las w słoiku, czyli trudniejszy do stworzenia ekosystem zamknięty
 • LolaFlora – niestety nie miałam styczności osobiście ze sklepem.

Komentarze

Ledwo polub!

Ledwo najnowsze

Kategorie

ania Opublikowane przez:

Discount Christian Louboutin Outlet Store 80% OFF and Free Delivery! Hot Sale Cheap Christian louboutin Pumps,Heels,Sneakers,Mary Jane Wedges for Women and Men