Sztuka wręczania kwiatów, czyli krótki poradnik (nie tylko) walentynkowy

„Na to się przecież żyje, aby zrywać kwiaty rozkoszy” napisał kiedyś Mikołaj Gogol

Parafrazując: nie zrywać, a obdarowywać! Choć nie jest to łatwa sztuka, mowa kwiatów to potężna broń, mogąca zdziałać istne cuda. Trzeba tylko umieć z niej korzystać. I tutaj właśnie przychodzę z pomocą. Droga czytelniczko podsuń ten artykuł swojemu mężczyźnie, albo… dowiedz się sama, co chciał Ci przekazać. 

Sztuka wręczania kwiatów narodziła się oczywiście w romantyzmie. Niezastąpiona część romantycznych uniesień dwójki kochanków. Sama symbolika kwiatów zrodziła się w epoce wiktoriańskiej. Były to czasy uczuciowej powściągliwości, zachowywania pozorów. Mężczyzna grające w nim emocje, mógł wyrazić właśnie za pomocą bukietu. Tak, by nie nadszarpnąć swojej dobrej opinii, ale przede wszystkim dobrej opinii swojej wybranki. Drukowano nawet specjalne broszury, mini encyklopedie dla kobiet i mężczyzn, wyjaśniające znaczenie mowy kwiatów.

Umiejętność ta umarła śmiercią naturalną, Nadal wręczamy kwiaty, kobiety je kochają, to jeden z najpiękniejszych prezentów, ceniony niejednokrotnie bardziej od klejnotów. Tak, nadal wręczamy kwiaty, ale całkowicie zapominamy o zasadach tym procesem rządzących. Może poza czerwonymi różami, które od wieków kojarzą się z namiętną miłością i wręczaniem goździków na dzień kobiet.

 Jak zatem wygląda ta odwieczna, pełna uczuć i niedopowiedzeń gra?

Na początku zastanówmy się nad samym wyborem kwiatów. Bukiet, a może jedna róża? Parzysta liczba kwiatów, a może nieparzysta?

Otóż jeden kwiat mówi, że dla Ciebie istnieje ona i tylko ona, jest jedyna i nikt nie może zagrozić waszej miłości. Dwa oznaczają wspólną przynależność do siebie. Trzy natomiast, że kochasz swoją wybrankę. Dziesięć kwiatów zapewnia o doskonałości, a dziewięć mówi o miłości do grobowej deski. Istnieje także przesąd, iż kwiaty powinno się kupować w liczbie nieparzystej. Parzysta bowiem przynosi nieszczęście.  Pamiętajmy także o tym, że bukiecik stokrotek może być o wiele bardziej doceniony, niż kosz czerwonych róż, jeżeli Twoja dziewczyna to romantyczka.

Na ogół kwiaty doniczkowe kupujemy tylko i wyłącznie osobom, które bardzo dobrze znamy, o czym też należy pamiętać

 Część druga to dobór koloru i gatunku kwiatów. Zacznijmy od kwestii prostszej – koloru.

Białe kwiaty oczywiście są symbolem niewinności i szlachetnych zamiarów. Czerwień, to kolor miłości, ale i pożądania samego w sobie. Wierność to symbolika niebieskiego koloru. Różowy kolor, skłoni partnerkę do refleksji, bo ogólnie uważa się, że jest to kolor zwyczajnej przyjaźni, niczego więcej. Najgorszy wybór to kwiaty w kolorze żółtym i fioletowym. Te pierwsze symbolizują zdradę i wściekłość, drugie acheterdufrance.com natomiast żal i smutek.

Rzecz trudniejsza, to wybór gatunku kwiatów. Amarylis mówi, że kobieta jest kokietką, cudowną pięknością. Ciekawym pomysłem jest wręczenie ananasa, który także jest kwiatem! I można z niego zrobić iście piękny prezent, oznaczający doskonałość partnerki. Chabry oznaczają strach przed wyznaniem uczuć. Dalia, to nie najlepszy wybór, bowiem symbolizuje niestałość i niebezpieczną przyjemność.  Fiołek mówi o skromności i tajemnicy. Forsycja przekazuje burzę uczuć grających w Tobie, a frezja pragnienie obdarzenia miłością. Goździki to oczywiście dzielność, odwaga. Ale należy pamiętać, że tak już się przyjęło, że wręczamy je na ogół tylko na dzień kobiet. Brak zaufania i igranie miłością można przekazać wręczając groszek. Hiacynt to zaproszenie do igraszek i zabawy. Irysy to doskonały sposób, by powiedzieć Twojej partnerce, że Ci imponuje. Jaśmin, pełen tajemniczości symbolizuje czarującą miłość. Konwalia to pragnienie uszczęśliwienia kobiety, a kroku, aż zdaje się krzyczeć: daj mi siebie! Lilia jakżeżby inaczej oznacza czyste intencje.  Mak, to niestety tylko przelotna namiętność. Margaretką można przekazać to, iż Twoja partnerka Cię krzywdzi. Narcyz to obłuda, powiedzenie partnerce, że jest bez serca. Niezapominajka jak sama nazwa wskazuje, to wyrażenie prośby: nie zapomnij o mnie. Pąk róży oznacza wątpliwości. Za pomocą prymulki prosisz kobietę, by nie była nieśmiałą, przecież kochasz tylko ją. Róża – bez wątpliwości – to wyznanie miłości. Słonecznik wyraża adorację, ale i despotyzm, a stokrotka doskonałość i zrozumienie. Szafirek to takie małe wyznanie: jesteś moim ideałem. Tulipan to po prostu powiedzenie: dobrze mi z tobą. A żonkil to istna zazdrość.

 Najtrudniejszym jest połączenie tych dwóch czynników: koloru i rodzaju kwiatu.

Bez biały to niewinność, a fioletowy oddanie serca. Fiołek wonny wyraża tęsknotę, a fiołek różowy idyllę. Frezja biała – delikatność, czerwona – cieszy mnie Twoja obecność, a różowa – flirt i oddanie się marzeniom. Biały hiacynt to bezinteresowna sympatia, ale fioletowy to już prośba o większą dawkę czułości. Róże: biała obiecuje wierność, czerwona gorącą miłość i pożądanie, bladoróżowa – świeżość uczuć, żółta to zazdrość.

Nie zapominajmy, że są kwiaty, które już obyczajowo zyskały specjalne funkcje. Dlatego wręczenie chryzantemy to nie jest dobry pomysł – wszakże to kwiat typowo pogrzebowy. Warto też pamiętać, że czerwonej róży lepiej nie dawać na pierwszej randce.

 Kwiaty zakupione, ale to nie koniec problemów. Pora na savoir vivre wręczania kwiatów.

Bukiet kwiatów jak i jeden kwiat wręczamy zawsze kwiatami do góry i łodygami do dołu. Nigdy odwrotnie! Jeżeli kwiaty owinięte są w papier, należy go bezapelacyjnie zdjąć. Możemy to zrobić przed samym spotkaniem, w przedpokoju, a papier zwinąć i zostawić na szafce. Nie zdejmujemy oczywiście kolorowych folii i siatek, które należą do aranżacji bukietu.

Kwiaty trzymamy w lewej ręce, ale wręczamy już prawą. Kwiaty podajemy w taki sposób, aby osoba przyjmująca bukiet mogła go sobie oprzeć na lewym ramieniu, ponieważ za chwilę uściskiem prawej dłoni będzie musiała za nie podziękować.  Ewentualnie całusem.

 

Oczywiście wszystko, co tu wyżej opisałam, to tylko symbole, znaczenia i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każda z nas jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Lubi bądź nie lubi kwiatów (ja uwielbiam!) i o tym trzeba pamiętać 🙂

Komentarze

Ledwo polub!

Ledwo najnowsze

Kategorie

ania Opublikowane przez:

Discount Christian Louboutin Outlet Store 80% OFF and Free Delivery! Hot Sale Cheap Christian louboutin Pumps,Heels,Sneakers,Mary Jane Wedges for Women and Men