Content efemeryczny bez tajemnic

O contencie efemerycznym napisała chyba każda szanująca się gazeta o marketingu, a termin przynajmniej raz w swoim życiu użył “każdy marketer”. Czym zatem efemeryczność i content efemeryczny tak naprawdę jest?

Content efemeryczny, to po prostu content, który trwa 24 godziny.

Efemeryczny, to inaczej przemijający, krótkotrwały. Słowo to, jako takie, pochodzi z greckiego ἐφήμερος ( ephémeros ), co oznacza ‘to, co trwa tylko dzień’. To również chwilość i ulotność. Dziś mówią o tym wszyscy, za tydzień nie będzie pamiętał nikt. 

Dlaczego właśnie teraz tak często o efemeryczności się mówi i dlaczego taki typ contentu pokochaliśmy? XX i XXI wiek przyniósł nam nadmiar i zbyt dużą ilość danych i informacji. Żyjemy w świecie zmienności, względności i pluralizmu. W świecie VUCA.

To, że codziennie musimy przetwarzać bardzo dużą ilość danych sprawia, że trzeba przypisać im “terminy ważności” – nic nie może być stałe, nic nie może być nieodwoływalne, żaden wybór nie jest ostateczny.

Nasza rzeczywistość, to rzeczywistość w której istnieje tylko chwila: w każdym momencie można zmienić pracę (nie warunkuje jej wykształcenie), miejsce zamieszkania, krąg kulturowy, w którym się przebywa. Jedyną stałą materią pozostaje przeżywanie tu i teraz. 

Chociaż ja powtarzam, że z contentem efemerycznym w świeci jest jak z kotem Schrödingera. Istnieje i nie istnieje. Istnieje, bo mamy znikające treści. Ba, same social media są efemeryczne, stare znikają (np. Nasza Klasa), ciągle pojawiają się nowe. Z drugiej strony w internecie NIC nie ginie. Wszystko da się zapisać, zachować, zescreenować.

Najprostsze przykłady contentu efemerycznego? Oczywiście:

 • Instagram Stories
 • Facebook Stories
 • Transmisje na żywo (nie zapisane na później)
 • Trendy, mody, hajpy, fady.

Ale sam czas życia postów w Social Media nie nastraja optymistycznie.

lifespan

Jaki powinien być content efemeryczny?

 • Emocjonalny – Jeśli cały czas jesteśmy w ruchu i to, co nas otacza nieustannie zanika jedyną stałą wartością pozostaje doznanie (smak, zapach, obraz, odczucie).
 • Pisz i twórz nie o swoich produktach i benefitach, ale o kontekście sytuacyjnym. Przykład poniżej, idealny na wakacje.

przykład contentu efemerycznego

 • Staraj się tworzyć treści bazujące na efekcie FOMO (Fear of Missing out)
 • Oczywiście twórz RTMy (Real Time Marketing)
 • Wykorzystuj również memiczność i wiralowość.
 • Opowiadaj historie i twórz treści na bazie storytellingu.
 • Wykorzystuj różne techniki wpływu, np. technikę niedostępności, niechęci do straty, pre-swazję, priming czy efekt coctail party.

 

Anna Ledwoń-Blacha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
O wyznaczaniu celów i KPI w Social Media
15.02.2023

O wyznaczaniu celów i KPI w Social Media

Musiałam wybrać temat na konferencję marketingową. Dość dużą. Zapytałam znajomych, Klientów, współpracowników – jaki temat? Zaproponowałam trzy, w tym jeden oparty na wyznaczani celów i KPI. Feedback? “Nuda, to się nie sprzeda, to nie jest sexy”.

Strategia contentowa – jak zbudować ją dobrze?
5.07.2023

Strategia contentowa – jak zbudować ją dobrze?

Miałam okazję jako juror oceniać prace w konkursie Power of Content Marketing Awards, sama tworzę strategie contentową dla klientów jak i szkolę z tego zakresu. Główny problem? Działanie ad hoc, a nawet jeżeli zaplanowane, to… bez celów.

Lubię rozmawiać. Dużo. I na temat. ŚMIAŁO!

ZOBACZ MNIE NA INSTA